ההנאה שבהתנדבות 

 

 

 

ד"ר אלי טייכר | 30.1.18 

  

יתכן שהמורשת שספגתי בילדותי מהפעילות בתנועת הצופים ואולי החינוך בבית הם אלה שגורמים לי להתנדב מדי פעם ובעיקר ליהנות מכך מאד.

 

אני מבקש לספר על מסגרת התנדבות בה אני מתנדב מזה כ-3 שנים: התוכנית "יוזמות עתיד" או בשמה הקודם "לתת עתיד". התוכנית נועדה לקדם נשים יזמיות ע"י סיוע בבניית עסק עצמאי שישפר  את רווחתן הכלכלית וייתן מענה לצורך היזמי שלהן.

כבר סיפרתי לא מעט על הייעוץ העסקי, שאני נותן ליזמים רבים בעת הקמת העסק. הצגתי גם את המיוחדות שגליתי בנשים יזמיות. הנחישות, הרצון להצליח, הנכונות להקשיב וללמוד ולתקן דברים תוך כדי תנועה, הם חלק מהתכונות המאפיינות את כל היזמיות שפגשתי. לחלקן זה מימוש חלום, לאחרות זו  דרך ליציאה לעצמאות כלכלית ולאחרות זו בשלות משפחתית שמאפשרת להן לממש חלום ולהקים עסק עצמאי. מה מייחד סוג זה של ייעוץ שכולו התנדבות ונתינה, בשונה מהייעוץ העסקי שעבורו אני מקבל שכר? לטעמי, תחושה נפלאה של השפעה על מסלול חיים של יזמת שלולא המפגש ביננו יתכן והייתה נשארת עם חלום לא ממומש ועם יכולות כלכליות פחותות מהישגיה בעקבות פתיחת העסק והצלחתו.

 

 

volenteering

 

ההתנדבות במסגרת "יוזמות עתיד" מכוונת בעיקרה ללוות יזמת במשך השנה הראשונה בהקמת עסק, לתת בידה כלים להמשך הניהול ללא ליווי צמוד, והעמדת סכום ראשוני (ע"י העמותה) להקמת העסק. כחלק מההתנדבות גם יעצתי אד הוק ליזמיות אחרות, שהמנטורים (כך אנחנו נקראים) ביקשו ממני לתת מהמומחיות שלי, הרציתי למנטורים חדשים על תפיסת התפקיד והשתתפתי במפגשי מנטורים ללמידה ולהחלפת דעות. אך כאמור, עיקר העשייה היא בליווי יזמיות בראשית דרכן.

בכל הפעילות שילבתי את בתי עיינה (המנהלת עסק לכתיבה שיווקית) שהציעה שמות לעסקים וסלוגן, סייעה בהקמת דף פייסבוק עסקי ובכלל הייתה שותפה נאמנה לתהליכי הייעוץ (כמובן גם היא בהתנדבות, כך אני מחנך את ילדי).

היזמת הראשונה שליוויתי הייתה עינב. חלומה היה להקים עסק לאימון כושר ותזונה נכונה לנשים. כשפגשתי אותה, הייתה עינב בשלהי קורס שהכשיר אותה למקצוע, ועסקה באימון נשים בביתן וגם בפארקים ציבוריים. יחד למדנו לתמחר את השירות, דרכים לשווק אותו ודרכים נכונות לבססו. מהר מאד ראינו, כי ההדרכה הפרטנית אינה יעילה כלכלית וגורמת לבזבוז זמן במעבר ממתאמנת למתאמנת, וגם ההסתמכות על שטחים ציבוריים הופכת את האימון תלוי במזג האוויר ולכן אינו מאפשר מיצוי זמן.

היה ברור, כי עינב צריכה מקום קבוע משלה עם ציוד ותנאי אימון. ערכנו רשימת ציוד, הערכנו את ההשקעה הנדרשת במכון מבחינת ההקמה וההוצאות הקבועות (כאמור מענק ההקמה הוא מכספי העמותה)  ויצאנו לדרך. חיפשנו מקום מתאים ויחד שוטטנו בכמה אתרים שהוצעו לעינב. אחרי חיפוש לא קצר, נמצא המקום, השיפוצים יצאו לדרך וכעבור זמן לא ארוך, חגגה עינב את פתיחתו החגיגית של המכון.

שנה לאחר מכן זכתה עינב בתואר יזמת השנה של התוכנית ,יוזמות עתיד", ולא בכדי. עינב התגלתה, מהיום הראשון להכרותינו, כיזמת נחושה בעלת חושים חדים לניהול וליחסי ציבור ובעיקר בעלת מקצוע מעולה בתחומה. המתאמנות שמרו לה אמונים ומביאות חברות חדשות להצטרף למעגל המתאמנות.

ואני, שמול עיני התפתחה יזמת נפלאה, ואשר מדי פעם אף מתקשרת  כדי להתייעץ, מרגיש כי עשיתי משהו משמעותי, השפעתי  לטובה על איכות חייה וחיי בנותיה וגליתי כי לתת זה באמת גם לקבל והרבה.

 

היזמת השנייה היא סיגל. מנהלת משאבי אנוש ובוגרת קורס קונדיטאות והנחיית קבוצות. בפגישה הראשונה ספרה סיגל שברצונה להקים עסק של סדנאות קונדיטאות - שזה היה חלומה. התחלנו בתהליך של ברור מהם יתרונותיה של סיגל ואיך נשלבם בעסק, זאת כדי לבדל אותו בשוק מוצף ותחרותי מאד.
מהר מאד גילינו, כי היכולות של סיגל הן בשילוב הפן האנושי לזה של הקונדיטאות. העסק של סיגל הפך לסדנאות העצמה תוך כדי אפייה. קשה מאד היה לחדור לשוק הזה, אך סיגל הייתה נחושה, בטוחה ביכולתה ומאמינה כי בסוף "הדובדבן יפרח" (שם הקוד שלנו שמשמעותו שבסוף יהיו פירות למאמצים שלנו). למדנו לתמחר, לבנות פליירים ודף פייסבוק יעיל ובעיקר לזהות קהלי יעד על מנת לשווק להם את הסדנאות.

הדרך לא הייתה סוגה בשושנים. היו רגעי משבר ואיבוד הביטחון העצמי. סיגל ידעה תמיד, לקום להתחזק ולצאת לעוד מאבק שיווקי, ולהוכיח כי סדנאות ההעצמה שלה באות ממקום פנימי אמיתי היכול לשמש מודל לאחרים.

למרות שחלפה שנת ההתנדבות, אנחנו ממשיכים להיפגש מעת לעת, בוחנים את מצב העסק ומגבשים יחד טקטיקה חדשה למימוש האסטרטגיה שגיבשנו בתחילת הדרך.

 

היזמת השלישית היא מזל. בעת הכרותינו עבדה מזל כמזכירה ופיתחה תחביב של צילום והדפסות הצילומים על גבי מוצרים ממוצרים שונים. היא חלמה להקים עסק בתחום, שיפרנס אותה בכבוד. כשנפגשנו העסק היה בחיתוליו ובוצע בחדר צמוד לבית המגורים. גם הזמן שעמד לרשות מזל וגם המקום הצר, לא איפשרו הקמת עסק משמעותי שיאפשר לה להתרכז אך בו. כמו בכל ייעוץ, בחנו את התמחור ואת קהלי היעד וניתחנו מהם ערוצי השיווק הראויים והאפשריים כלכלית בשלב זה של העסק.

השלב הבא היה הקמת  דף פייסבוק עסקי המכיל חנות המציעה מוצרים עם הדפסות בעיצובה של מזל. נבחר שם והוכן לוגו לעסק. שיאו של התהליך המתחולל בימים אלה, הקמת חנות ממשית עם ציוד ומוצרים למכירה במרכז העיר צפת.

 

 

woman entrepreneur

 

שלוש היזמיות שתרמו לי כל כך הרבה, כולן נחושות, חרוצות, בוחנות קשיים בעיניים מפוקחות ואינן יראות להתמודד אתם. הן לימדו אותי נחישות מהי. המפגשים אתן באמת נותנים לי אנרגיה, ממלאים ליבי בהרגשת סיפוק וגאווה, ומוכיחים שוב ושוב, כי התמורה לעשייה אינה חייבת להתבטא בשקלים ויש תמורות משמעותיות מהם, כמה מונים. 

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

שלח

שם​

שדה חובה

הודעתך התקבלה, תודה!

​מייל

שדה חובה

טלפון

שדה חובה

הודעה​

שדה חובה

צור קשר

 

אנפה" - ייעוץ אסטרטגי, ארגוני ועסקי

ת.ד. 5141 כרמיאל 21661

 

טלפון : 04-9985782
נייד: 052-2558529
פקס: 057-7975459
דוא"ל: elitycher@gmail.com