מושגים שלימדוני לקוחותיי 

 

 

ד"ר אלי טייכר | 14.2.18 

  

במסגרת עבודתי אני נתקל מדי פעם במושגים שלא הכרתי או שתפסתי אותם בצורה אחרת ולעיתים אף שגויה. כדי לבצע את עבודת הייעוץ במקצועיות המרבית שמרתי על "ראש פתוח" ובכל פעם שנתקלתי במושג לא מוכר, לא התביישתי לשאול וללמוד מלקוחותיי, מושגים חדשים.

הנה כמה מהם:

 

 

consulting

 

  

TRX -  אימון במנח תלוי (ב: Suspension training) היא שיטת  באמצעות רצועה התלויה על עצם כלשהו. עבודת המתאמן היא כנגד משקל גופו ובעת האימון פועלים מספר שרירים בו זמנית. התרגילים נעשים במטרה לפתח כוח, שיווי משקל ויציבות בו זמנית. בשל הפעלה של מספר קבוצות שרירים בו זמנית, מאפשרת הרצועה שריפה רבה של קלוריות תוך עיצוב וחיטוב הגוף, בזמן קצר יחסית. עבודת המתאמן היא בעיקר על שרירי הליבה (שרירי בטן, גב ורצפת אגן).

את המושג הציגה לפני עינב שמואלי אותה חנכתי במסגרת העמותה "יוזמות עתיד". לראשונה ששמעתי את המושג חשבתי שמדובר בסוג רכב או בתכשיר כלשהו. כדי להבין במה מדובר, יצאתי למפגש קבוצתי של עינב עם מתאמנות באגם מעלות. שם ראיתי קבוצת נשים נתלת על גומיות ובצורה זו מתאמנות. ניסיתי גם אני ומהר מאד נטשתי, זה היה לי קשה מדי.

 

פילאטיס היא שיטה לאימון גופני שנועדה לשפר את היציבה ואת התפקוד היומיומי של הגוף. השיטה קרויה על שם ממציאה, ג'וזף פילאטיס.

עד שפגשתי באיילת לוי, בעלת מכון פילאטיס בגבעתיים, לה יעצתי איך להרחיב את עסקיה, חשבתי שפילאטיס היא שיטה לטיפול בעור הפנים. למה? התבלבלתי עם מושג אחר הדומה בהגייתו. הייתי צריך לנסוע עד גבעתיים כדי לעמוד על טעותי ולהיות מופתע מאוסף המכשירים שבינם לבין עור הפנים, אין קשר כלל.

 

עירוב שימושים (Mixed-use development) היא גישה בתכנון עירוני, הדוגלת בשילוב מספר שימושי קרקע באותו מגרש או מתחם: בניה למגורים, למסחר, מוסדות ציבור ואף תעשייה קלה.

בעת שליוויתי כאסטרטג את התכנון של יישוב כפרי חדש בנגב, הגדרתי למתכננים את הצורך להימנע מתכנון אזורים נפרדים  ביישוב, שיהיו ריקים בשעות מסוימות בגלל אופיים. אזור תעשיה ששומם בלילה מול אזור מגורים שדי ריק במהלך היום, מוסדות חינוך שאינם פעילים בלילה ואזורי מסחר שפועלים בשעות היום. הרעיון היה שבכל שכונה יהיו אזורי תעסוקה (לא מזהמים), מוסדות חינוך ומגורים, הדרים יחדיו ולפעמים אפילו באותו מבנה. בני עילם, שהוא אדריכל בהכשרתו, לימד אותי שקיים מושג המגדיר את התפיסה הזו והוא חלק משינוי התפיסה בעולם להתחדשות עירונית.

 

גֶ'נְטְרִיפִיקַצְיָה (מ: Gentrification)  היא תהליך עירוני-חברתי  מתוכנן או בלתי מתוכנן של מעבר  אוכלוסיה מהמעמד הבינוני והגבוה לשכונות חלשות במרכזי ערים תוך שינוי מתמשך של אופי השכונה. פעמים רבות מלווה בתהליך של התחדשות פני הרחובות,  בתים ותחלופה של העסקים באזור. ניתן לראות בתהליך זה חלק מהתחדשות עירונית.

בעת ששימשתי כיועץ לחידוש רחוב נורדאו בחיפה מבחינה פיזית, מסחרית ואנושית, נתקלתי במושג לראשונה. הטיחו אותו בפני חברי כפר הסטודנטים שהיה בשכונה, כמי שחידוש הרחוב יעלה את ערך הנכסים בו וירחיק את דייריו היותר חלשים. בעצם לא הייתה ברירה ואכן חידוש פני הרחוב, הוביל לכך שדירים חלשים שגרו בו נדדו לשכונות אחרות בהם יכלו לעמוד במחירי הדיור.

 

דולה - תומכת לידה היא מתן תמיכה פיזית, נפשית ואינפורמטיבית לאישה בזמן ההיריון, הלידה ולאחר הלידה. רוב העוסקות במלאכה זו הן נשים הנקראות תומכות לידה או דּוּלָה (מיוונית) הגם שיש מעט גברים העוסקים במקצוע זה.

כשהכרתי את אביה דהן ממושב נטור ברמת הגולן אמור הייתי לסייע לה לבסס עסק של טיפולים כמו שיאצו ודיקור. ממנה שמעתי לראשונה שהיא גם דולה ואוהבת במיוחד את העיסוק המרגש הזה. לפגוש את אביה יום לאחר שליוותה יולדת בחדר הלידה , את פניה הקורנות ואת הרגשת ההתעלות גרם לי לכבד מאד עיסוק זה שהיה זר לי לחלוטין.

 

טמפרור - לפני עבודה עם שוקולד יש "לטמפרר" אותו.  תהליך הטמפרינג מבטיח שהשוקולד יתייצב ויהיה מבריק, פציח ועמיד לאורך זמן ללא התפתחות תפרחת.

מטרת התהליך היא לגרום להיווצרות כמות קטנה של גבישים מסוג מסוים, כדי שכל כמות חמאת הקקאו תתגבש באותה צורה, וכתוצאה מכך השוקולד יתייצב, ויהיה מבריק, פציח ובעל חיי מדף ארוכים. גם כמות הגבישים וגם צורתם חשובים מאד להצלחת התהליך.

ישנן כמה צורות לטמפרר שוקולד, בכולם קיימים אותם  שלושה אלמנטים חשובים: טמפרטורה, תנועה (בחישה) וזמן.

כמי שמקפיד מאד על משקלו, לייעץ למפעל שוקולד היא "התעללות" ממשית. למפעל "דה קרינה" בקיבוץ עין זיון הגעתי כיועץ של מט"י קצרין, שם פגשתי את גיורא המנכ"ל ואת קרינה אשתו השוקולוטרית. יחד אתם למדתי (בשטחיות יש לאמר) מהו התהליך שעובר המוצר מקקאו ועד פרלין מדהים בטעמו (טעמתי כמה כי אי אפשר לעמוד בפיתוי). גיליתי יזמים מדהימים כאנשים, כמנהלים ומקצועניים אמיתיים בכל אשר עושים. מדי פעם שאני מבקר בגולן, אני קופץ ל"דה קרינה", שמח לפגוש את המכרים מאז, ואף רוכש כמה מוצרים עבור שימושם של אחרים כמובן.

 

business

 

מהותה של "העבודה" על פי בירון קייטי היא להבין שהמחשבות שלנו פוגעות בנו, מביאות לנו סבל, ולכן צריך להיות מודעים לטעויות שהן גורמות לנו. ואז, לסייע לאדם לחוות את הדבר ההפוך, את המחשבות ההפוכות, לאלה שהוא מאמין בהן, כך שיוכל לראות אפשרויות חדשות מעבר לסבל. הטכניקה יכולה להיות מתורגלת לבד או בזוגות.

מי שחייב אותי לקרוא ספר על השיטה כדי להבין את המושגים, הייתה הגר שריד מרמת הגולן שאותה היכרתי במסגרת הייעוץ העסקי שנתתי שם. הגר שעסקה גם בעיסוקים אחרים, חלמה להקים מרכז של השיטה, שאותה למדה ובה האמינה מאד. אני שמח לראות כי הגר, שעברה בינתיים לגור בישוב לידי, ממשיכה בדרכה ולאט לאט מפיצה את השיטה גם באזורנו.

 

סרגל הישגים מאוזן ( BSC - Balanced Scorecard) הוא שיטת ניהול ביצועים שפותחה על ידי Robert S. Kaplan ו-David P. Norton.

כאשר הגעתי לייעץ למפעל הקוסמטיקה של "לוריאל" במגדל העמק, נדרשתי לעבוד במתכונת שמכתיבה הרשת העולמית. שיטת ה BSC  הייתה מוכרת לי באופן שטחי בלבד. לתקופה של כמעט חודש, עד שהתחילה פעולת הייעוץ ממש, ישבתי בספרייה של הטכניון והעמקתי בשיטה. מצאתי שיטה מעולה לתכנון משימות ולהעריך ביצוען ומאז אני מטמיע אותה כמעט אצל כל לקוח.

 

בינה נט תקשורת ומחשבים
הפריון 4 אזור תעשייה צפוני  אשדוד
נייד: 050-349-777-5 פקס:153-50-349-777-5
דוא"ל:binaa.net@gmail.com

שלח

שם​

שדה חובה

הודעתך התקבלה, תודה!

​מייל

שדה חובה

טלפון

שדה חובה

הודעה​

שדה חובה

צור קשר

 

אנפה" - ייעוץ אסטרטגי, ארגוני ועסקי

ת.ד. 5141 כרמיאל 21661

 

טלפון : 04-9985782
נייד: 052-2558529
פקס: 057-7975459
דוא"ל: elitycher@gmail.com